Rozhledny a vyhlídková místa

Rozhledna Rosička

35 km vzdálená rozhledna s vysílačem operátora byla vybudována v roce 2001 (červen-červenec) podle rozhledny z Babylonu u Kozárova. Slavnostní otevření bylo 12. srpna 2001. Celková výška ocelové věže je 42 metrů. Spodní část tvoří dva dvanáctimetrové díly o průměru 2 m, vyhlídková plošina je ve výšce 24 m, vede na ní 140 schodů po točitém schodišti po obvodu stožáru. Další část slouží mobilnímu operátorovi.

Autem lze zajet k parkovišti na okraji lesíka pod rozhlednou, odbočka vlevo ze silnice Nížkov - Rosička. Nejbližší železniční stanice je Sázava u Žďáru, kde zastavují osobní vlaky Havlíčkův Brod - Žďár nad Sázavou. Rozhledna je přístupná celoročně, v letním období je vstup zpoplatněn.

Karasín

Necelých 20 km vzdálenou zděnou rozhlednu Karasín najdete v překrásné přírodě severovýchodní části Vysočiny na kopci zvaném Přední skála, 716 metrů nad mořem nedaleko údolní nádrže Vír. Na ochoz rozhledny ve výšce 25 metrů nad zemí vede 128 schodů. Rozhledna byla otevřena 25. května 2002. Z ochozu můžete vidět rozhledny Babylon, Horní les, Milenka a Babí lom. Z měst a obcí je viditelná Bystřice nad Pernštejnem, Vítochov s krásným kostelíkem a hrad Zubštejn. Z okolních vrchů pak Sýkoř, Harusův kopec, Buchtův kopec, Devět skal či Javořice, z celků je to Křižanovská pahorkatina, Arnolecké hory, Svratecká hornatina a Žďárské vrchy.

Rozhledna je otevřena každý den od 9:00 do 19:00. Občerstvení u rozhledny je otevřeno o prázdninách každý den od 10:00 do 17:00, při špatném počasí se občerstvení zavírá. Parkování pro osobní automobily je v těsné blízkosti rozhledny. Součástí areálu je i piknikové posezení a dětské hřiště s prolézačkami. 

Horní Les

Skoro 25 km od ubytování stojí ocelová věž (rozhledna), na kterou vede 201 ocelových schodů, které se točí po směru hodinových ručiček. Zavedou vás na vyhlídkový ochoz ve výšce 38 metrů.

Z rozhledny je krásný výhled na Orlické hory, Jeseníky, Rovečné, hrad Zubštejn, Vírskou přehradu, rozhlednu Karasín, Harusův kopec či Žďárské vrchy. Dále lze vidět kostelík ve Vítochově, letiště v Poličce a za dobrého počasí Krkonoše.

Věž byla postavena v roce 2001, investorem byl Eurotel a jedná se především o telekomunikační stavbu. Vzdálenost od vrcholu je 70 metrů, pata věže je 9 m pod jeho úrovní, výška věže je 59 metrů. Výška ochozu je 38 m nad zemí a 803 m nad mořem.

Přístup volný (rozhledna je přístupná kdykoliv bez poplatku)

Hradní hláska Svojanov

Uprostřed hlubokých lesů nad romantickým údolím řeky Křetínky stojí malebný hrad Svojanov, jeden z nejstarších královských hradů u nás. Je to jediný hrad u nás, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Jeho historie začíná již v dobách českého krále Přemysla Otakara II.

Jeho dominantu dodnes tvoří válcová věž zvaná hláska (hlásná věž). Je 26 m vysoká s výhledem na okolní kopce a do krajiny obklopující hrad.

Kostel sv. Jakuba Polička

Kostel sv. Jakuba Většího se nachází v centrální historické památkově chráněné zóně města Poličky na náměstí Bohuslava Martinů. V roce 2010 byl kostel prohlášen Národní kulturní památkou.

Základní kámen byl svěcen 14. července 1853 a stavba byla dokončena osazením kytky fiály vpravo od hlavního vchodu 5. října 1863.

Výška věže po střed makovice je asi 63 m (k tomu navíc cca 3 m vysoký kříž). Podlaha věžního ochozu se nachází ve výšce 37 m. Z ochozu je možno prohlédnout si nejen krásné gotické město Polička, které leží přímo pod vámi, ale také blízké okolí, které nabízí nejeden malebný pohled do krajiny. Ve světničce v ochozu věže kostela se roku 1890 narodil hudební skladatel Bohuslav Martinů - dobová expozice.

Rozhledna Šiklův mlýn

Příznivci výšek a vyhlídek si z rozhledny prohlédnou celou offroadovou dráhu, travnaté plochy letiště, pastviny a výběhy pro zvířata. Z výšky také uvidíte aquapark a část areálu Šiklova mlýna.

Rozhledna je vysoká 13 metrů, vystoupáte po 37 schodech a rozhlédnete se ze 4 plošin


Ptačí pozorovatelna Veselský rybník 

Od podzimu 2014 lze život ptáků na Veselském rybníku pozorovat z nově vybudované ornitologické pozorovatelny. Jedná se o cca 6 m vysokou dřevěnou stavbu krytou sedlovou střechou. Na vyhlídce se nacházejí lavice, k dispozici jsou také informační tabule. 

Veselský rybník (87 ha) je druhým největším na Vysočině a nalezneme jej nedaleko Žďáru nad Sázavou. Slouží jako chovný rybník, zároveň se jedná o lokalitu, která je atraktivní pro mnoho migrujících druhů ptactva (jespák, kulík, pisík, břehouš, koliha, vodouš, čejka, bekasina, orlovec, hoholka, husice, polák, lžičák, čírka...). 

Vody rybníka občas na člunu brázdí prezident Miloš Zeman.